Futbol

“Kazanma sanatı” Spor yazarları Beşiktaş için ne dedi?

Her geçen hafta yükseliyor – Güntekin Onay |Son 13 maçta 37 puan alan Şenol Güneş’in takımı izlemesi de son derece keyifli bir takıma dönüştü. Kasımpaşa deplasmanında elde edilen 5 gollü galibiyetin ardından Beşiktaş, bugün Galatasaray’ın derbide Fenerbahçe’yi yenmesi halinde ikincilik şansını son haftaya taşıyacak Açıkçası deneyimli teknik adamın Beşiktaş’ı ayağa kaldıracağını biliyorduk da oyunu ve sonuçları bu noktaya taşıyacağını beklemiyorduk. Siyah beyazlılar kadroyu koruyup 2-3 takviye yaparsa önümüzdeki sezona en büyük iddiayla giren takım olur.(Hürriyet)


Kazanma sanatı – Bilal Meşe |Galatasaray ipi göğüslemiş, yani büyük hedef kaçmış, psikolojik olarak frene basarsınız di mi? Ne var ki Kartal’da öyle vites küçültme, geriye atma yok, hep 5’e takıyor. Bu bir farkındalık… Ancak savunma güvenliğini de elden bırakırsanız, rakibin iştahını kabartırsınız, kalenizde iki golü de görürsünüz!Fakat, kalesinde baskı görse de, rakibine pozisyon verse de fark etmiyor. Üçüncü bölgede öyle kramponlar var ki, savunmaların korkulu rüyası adeta… Yeter ki pozisyon bulsun affetmiyorlar.Maçın yıldızı, golcülerin dışında Gedson’dur. Adam sanırsınız çift ciğerli… Alıyor, gidiyor, durdurabilene aşk olsun. 79’da Tayfur’a öyle bir asist yaptı ki, mükemmel.İşin özeti, zirvenin rengi belli, geriye Beşiktaş ile Fenerbahçe arasındaki klasman yarışı kaldı. Derbinin sonucu Kartal’ın ikincilik anlamında yakinen ilgilendiriyor. Tabii ki Konyaspor maçının da kazanılması gerekiyor. Ancak tablo ne olursa olsun, iki takım da Avrupa’yı çıkacak, Konferans Ligi’nde ülkemizi temsil edecek.(Milliyet)


Nerde kaldın gün doğumu – Attila Gökçe |Son iki haftaya “şampiyon adayı” olarak girmediyse Beşiktaş, elbette sorulur o soru: “Nerde kaldın gün doğumu?”Gün doğumundan kastımız Şenol Güneş’in Beşiktaş’a dönmesi, kolları sıvayıp iş başı yapması… Beşiktaş’a dokunuşu, ilk sayfaların çöpe atılışı, hikayenin yeniden yazılışı, baştan okunuşu!Şenol Hoca’ya sorsak da yanıtlamazdı… Malum ya dün, ceza gördüğü, pek de haksız olmadığı bir durum karşısında “susma hakkını” kullanıyordu Güneş. Sorunun yanıtını Başkan Ahmet Nur Çebi biliyordu. Belki de şunları söylüyordu: ”Valerien İsmael’le vakit kaybetmeseydik… Hocayı baştan getirseydik, şimdi belki de şampiyonduk…”Valerien İsmael’in yedekte beklettiği Cenk Tosun, hiç üşenmeden burun kıvırmadan samimiyetle yerleşiyor sol kanada. Hem Masuaku ile o kanattaki oyunu organize ediyor hem de sık sık ceza alanına girip Aboubakar’la ortak girişim grubunu oluşturup gol üretimini sürdürüyor. İlginç bir durum var onlarda: Mutlaka birbirlerine attırıyorlar. Örneğin Cenk’in attığı golde Aboubakar’ın çok klas bir pası var… Aboubakar’ın golünde de Cenk’in aynı asalette asisti!Maçın Atiba Hatchinson bölümü de var. Geçen hafta başında onunla ilgili keyif kaçıran bir haber aldım, canım sıkıldı. Dün son değişikliklerle sahaya girdiğinde 40 yaşında uzaktan gelmiş bir futbol emekçisi olarak yine de alkışladım onu… Kolay değil, üç şampiyonluk öyküsünün pastasını yapanlar arasında onun da tatlı dokunuşları vardı… İyi ki uğradın buralara Kanadalı Atiba… Bazı huylarını sevmesek de seni bağrımıza bastık biz… Yolun açık olsun!(Milliyet)


Golcülerin kaliteli ise her maç cümbüş – Ali Gültiken |Beşiktaş, ligi kazanarak bitirme konusunda çok kararlı olduğunu Kasımpaşa karşısında da ortaya koydu. O kadar net bir oyun var ki hiç şüpheye yer bırakmıyor. Ufak tefek eksikler olsa da Beşiktaş’ın ana omurgası ve sistemi aynen devam etti. Aboubakar ve Cenk çok farklı oyuncular. Rakip kim olursa olsun oyunu bir şekilde Beşiktaş lehine çeviriyorlar. Futbolun ana teması bu.Golcülerin kaliteliyse, skor değiştiriyorlarsa her maç farklı bir cümbüşe dönüşüyor. Çünkü girdiğin pozisyonların gol olma ihtimali yüzdesi kaliteyi de belirliyor. Beşiktaş neredeyse her yakaladığı pozisyonu gole çevirir hale geldi. Bu da rakibinin ismi değişse bile sonucu değiştirmiyor.(Sabah)


İskelet sağlam – Fatih Doğan |Dün akşamki Kasımpaşa galibiyeti de gösterdi ki bu takımın sağlam bir iskeleti var. Bunu bozmaya gerek olmadığı gibi üzerine güçlü bir takım inşa edilmesi kolay.Kalede Mert, dün oynamasa da savunmada Colley, orta sahada Gedson, ilerde Cenk ve Aboubakar her maçta taşıyıcı kolon gibiler. Bu yapıyı bozmadan üzerine eklenenlerle şampiyon bir yapı kurulabilir. Sorunlar ve tespitler doğru. Dinamik, hamleli ve hızlı bir stoper. Sert, agresif, ayağına hakim lider bir 6 numara. Teknik kapasitesi yüksek, hareketli bir ofansif orta saha… Solda ve sağ kanatta oynayabilen, hızlı ve skorer bir kanat… Bence koridoru çok iyi kullanan bir sol bek…7 oyuncunun veda edeceği Beşiktaş’ın kadrosuna kaliteli 5 oyuncu ve 2 yardımcı oyuncu takviyesi, gücüne güç katar. Burada kritik nokta yeni transferlerin ne zaman Şenol Güneş’in eline verileceği? Ne kadar erken olursa o kadar hızlı yol alınır.(Sabah)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir